2. Aká je priemerná denná spotreba pitnej vody v domácnosti na Slovensku?
Priemerná denná spotreba vody jedného Európana je až okolo 140 litrov. Na Slovensku je to „len“ okolo 80 litrov na hlavu denne. Z týchto 80 litrov využívame na varenie a pitie len desatinu. Takmer polovicu minieme na osobnú hygienu, zbytok spláchneme v záchodoch, použijeme na pranie a umývanie riadov. Do tejto spotreby sa neráta využívanie vody napríklad na zalievanie izbových či záhradných rastlín, zavlažovanie trávnika, umývanie auta či napúšťanie bazéna.
Zdroj: enviroportal.sk
3. Ako pôsobí ponechaná dažďová voda v ekosystémoch na okolie?
4. Ako môžeme zadržať vodu v krajine?
5. Ako môže zmena klímy ovplyvniť počet výskytov sucha?
Predpovede hovoria, že suchá a rozširovanie púšte sa ešte zhoršia v častiach sveta, ktoré si najmenej môžu dovoliť zhoršenie podmienok.
6. V 1994 v Paríži bol prijatý Dohovor OSN o boji proti dezertifikácii v krajinách postihnutých vážnym suchom a/alebo dezertifikáciou, hlavne v Afrike. OSN dala podnet na oslavu tohto dňa. Na ktorý deň pripadá Svetový deň boja proti suchu a rozširovaniu púští?
7. Suchá sú súčasťou prirodzených cyklov počasia a v Európe nie sú zriedkavé, ich intenzita však tento rok spustila poplach. Koľko percent územia Európskej únie sa počas leta 2022 ocitlo v stave najvyššej pohotovosti, čo znamená, že vegetácia a plodiny boli poznačené suchom.
8. Ako sa volá akčný plán na riešenie dôsledku sucha a nedostatku vody na Slovensku?
9. Ktoré z možnosti je sekundárnym rizikom sucha?
Projekt je financovaný z Kohézného fondu Európskej únie